Alumni priče

Mateja Horvatić, Business Analyst | Apis IT d.o.o.

U ovom izdanju FOI alumni priče, uzeli smo malo vremena Mateji Horvatić, bivšoj studentici Ekonomike poduzetništva, a koja se trenutno nalazi u Apis IT-u, na radnom mjestu poslovne analitičarke.

Za početak, prisjetila se zašto je upisala ovaj studij, koji joj je nudio širok spektar svega što ju je zanimalo –  primjerice, uvid u poduzetništvo, odlična informatička podloga, široki spektar znanja koje budući student može upiti, a studenti koji uspješno završe FOI imaju otvorena mnoga vrata u poslovnom svijetu. Mnoge vještine koje je stekla na FOI-ju su zapravo ono što ju ističe na ovom poslu. FOI joj je pomogao kod usvajanja dobrih timskih vještina, kod rješavanja straha od javnog nastupa te odličnog analitičarskog pogleda na situaciju, a vjerovali ili ne, svakodnevno koristi crtanje poslovnih procesa koje je također naučila na FOI-ju.  

Kao jedan od sve učestalijih primjera, krajem svog studija, obaveznu stručnu praksu obavila je u softverskom poduzeću u kojem se upoznala s radom Infinity ECM platforme koja je osvojila nagradu za najbolji europski softver. Radila je na testiranju sustava, simulaciji stvarnog unosa podataka, upoznavanju s preko 20 poslovnih procesa, ažuriranju te pisanju korisničke dokumentacije. U studentskim danima, također je započela suradnju s trenutnim poslodavcem kada je prihvatila stipendiju za izvrsnost koju su nudili. Isto tako, što ju je najviše privuklo jest veličina poduzeća i širok spektar različitih poslova, a projekti na kojima se radi su uistinu veliki (posebice europski) i znanja koja osoba može upiti su pozamašna uzevši u obzir veliki broj znalaca koji rade u poduzeću i nemaju problem sa dijeljenjem istog.

Organizacijska kultura i dobri međuljudski odnosi najvažniji su joj u poslu. Teško je raditi kada su u okolini konstantne negativnosti i nezadovoljstva, no srećom, takve situacije su veoma rijetke u Apisu. Konflikte rješavaju smireno, što je zapravo i najbolji pristup situaciji. Uvijek je potrebno biti svjestan da svi griješe, da nema osobe koja ponekad nema loš dan, ali svi se trude da takve situacije svedu na minimum i da se drže profesionalnosti tijekom obavljanja svog posla.

Kako je izgledao njezin selekcijski postupak, što svakodnevno radi i s kojim se izazovima susreće, donosimo u nastavku:

„Bilo je potrebno poslati životopis te popratnu dokumentaciju. Nakon isteka predviđenog roka poduzeće me kontaktiralo kako sam odabrana za drugi krug testiranja te da je potrebno napraviti poslovnu analizu aplikativnog sustava po želji. Odličnu priliku vidjela sam u Wix online servisu za izradu web aplikacija kojeg sam koristila za svoj diplomski rad. Znanje o načinu rada Wix servisa bilo je pozamašno, kao i prijedlozi poboljšanja istog, što je definitivno doprinijelo samouvjerenosti prilikom prezentacije istog. Sam razgovor za posao prošao je odlično, a najviše me nekako dojmila opuštenost i prizemljen pristup kadra koji je vodio selekcijski proces.“

„Radni dan poslovnog analitičara se razlikuje od analitičara do analitičara te ovisi o ambicijama istih. Primjerice, ne volim monotonost te mi je iz tog razloga odlično što sudjelujem na nekoliko različitih projekata. Poslovni analitičar je zapravo spona između krajnjeg korisnika i programera. Dan najčešće započinje na način da se sudjeluje na analitičarskom sastanku gdje se utvrđuje način rada, zadaci koje je potrebno razriješiti i slično. Komunikacija sa krajnjim korisnikom je česta te mu se pruža asistencija u svakodnevnim nedoumicama. Ovisno o fazi projekta, ponekad se dan utroši na proučavanje i shvaćanje rada novog sustava, ponekad na prezentiranje novih funkcionalnosti korisnicima ili raspisivanje dokumentacije potrebne za implementaciju novog ili postojećeg sustava, a najčešće je miks svega toga. Analitičarski posao je veoma zanimljiv, a biti će posebno kreativnim osobama koje su sistematične, proaktivne i vole sudjelovati u izgradnji nečeg iz totalne nule.“

„Najizazovniji dio posla su mi definitivno kompleksnosti sustava sa kojima radim, ali i specifičnosti istih. Ljudska greška je ono što najčešće ovaj posao čini izazovnim, primjerice zaboravnost izvođenja nekog posla do kraja od strane kolega što dugoročno izaziva probleme na sustavu koji onda u nepredviđenim situacijama eskaliraju i iziskuju od analitičara staloženost i znanje u rješavanju istih.“

Uz sam studij, Mateja je uvijek radila nekoliko studentskih poslova što savjetuje i sadašnjim studentima, a uključivala se i u aktivnosti na FOI-ju (npr. prezentirala je svoj rad na CECIIS konferenciji, završila tečaj digitalnog marketinga u izvedbi poduzeća Arbona, uz CPSRK subvenciju završila je tečaj programiranja na Udemy-u). Kako bi što bolje izgradili sebe, poručuje svojim mlađim kolegama na FOI-ju:

„Koristite sve što vam FOI nudi. Znam da kada si student, uz sve ispite i brdo obaveza, to je zadnje za što imate energije, ali vjerujte, upravo vas to ističe pred budućim poslodavcem. Pokažite da ste predani i vjerujte isplatit će vam se. Sretno svima! 😊“

Istaknute aktivnosti centra

Želiš li i ti biti uspješni alumni? Uključi se danas u naše aktivnosti