Vidimo se na FOI-ju ove godine od 23. – 27. svibnja 2022. godine!
Želite nam se pridružiti na Tjednu karijera? Javite nam se na cpsrk@foi.unizg.hr!
Kako nam je bilo prošle godine?
Tjedan karijera
Sudjeluj na Tjednu karijera i upoznaj poslodavce
Student si?
Sudjeluj na Tjednu karijera, upoznaj poslodavce, uključi se u razne aktivnosti, radionice i osvoji nagrade.
Poslodavac ste?
Predstavite se studentima i ostvarite suradnju te pronađite buduće zaposlenike.
Resursi
Program
Karijerni špancir, radionice i online pitchevi. Pridruži nam se!
Online Pitch
Radionica
Karijerni špancir
Ponedjeljak
23.5.2022.
Utorak
24.5.2022.
Srijeda
25.5.2022.
Četvrtak
26.5.2022.
Petak
27.5.2022.
9:00 - 10:00
Pitch poslodavaca
Sudionici:
- Arbona d.o.o.
- Async Labs
- Barrage
- BE-TERNA
- Ekobit
- Infobip
- Ingemark
- L’Oréal Adria d.o.o.
- MOBILISIS d.o.o.
- mStart
- NETS
- SHAPE
10:00 - 15:00
Karijerni špancir
Sudionici:
- Arbona d.o.o.
- Async Labs
- Barrage
- BE-TERNA
- Ekobit
- Evolva d.o.o.
- Fakultet organizacije i informatike
- Financijska agencija – Fina
- FIVE, an Endava company
- Gamepires
- Infobip
- Ingemark
- MOBILISIS d.o.o.
- mStart
- NETS
- SHAPE
9:00 - 10:30
Biti ili ne biti – Microsoft ERP developer
Zanima vas development, ali ujedno vas zanima i business? Zanima vas kako izgleda ERP development?
Kroz priču i interakciju, iz prve ruke saznajte kako je raditi na velikim internacionalnim projektima kao ERP developer i što vam treba da budete uspješan Microsoft ERP developer u BE-terni.
Radionicu drži Sandro koji je dugi niz godina s nama te će vam predočiti koje tehnologije koristimo, na kojim projektima radimo i kako izgleda njegov radni dan. Ono što će te ponijeti s ove radionice su praktična znanja i uputstva kojima se možete voditi ukoliko se želite kretati u ovom smjeru.
9:00 - 10:30
Debugging Crash Course
Pozivamo vas da se pridružite radionici koju će u sklopu Tjedna karijera održati Filip i Luka, bivši i sadašnji student FOI-ja koji trenutno rade kao full stack software developeri u Ekobitu.
Za vas smo pripremili interaktivnu radionicu „Debugging Crash Course“ za vrijeme koje će kroz primjere pokazati kako se aplikacija u praksi debuggira. Iako na studiju debugging ne koristite često, prije ili poslije naći ćete se u situaciji gdje će on biti svakodnevna pojava. Na radionici ćete se susresti s najkorisnijim mogućnostima koje Visual Studio nudi za što lakše pronalaženje i rješavanje bugova.
Odgovorit ćemo na pitanja:
- Exceptions – kako ih čitati i možemo li ih sve uhvatiti?
- Breakpoints – kako iz njih izvući maksimum?
- Immediate window, watch window – koje mogućnosti debugger nudi?
- Kretanje kroz kod –kako najbrže doći do lokacije buga?
Na kraju radionice dobit ćete tips&tricks savjete iz prakse, a imat ćete priliku i za Q&A. Bonus ako ostane vremena: Developer Tools u browseru.
10:30 - 12:00
Go(lang) servis za pohranu medijskog sadržaja i verzioniranje slika
Pri razvoju web ili mobilnih aplikacija često se javlja potreba za repozitorijem slika i drugog medijskog sadržaja. Tim slikama je nerijetko potrebno manipulirati kako bi se prilagodile potrebama samih aplikacija. To može uključivati izrezivanje originalne slike na željene dimenzije uz zadržavanje bitnog sadržaja (npr. detekciju lica na slici), promjenu formata ili pak razine kvalitete slike.
Ako vas zanima kako smo riješili problem detekcije lica na slici, kako naš servis pomaže pozicioniranju web stranica/aplikacija na Google tražilici, koje smo baze i programske jezike odabrali i zašto – posjetite nas i upoznajte osobu koja je razvila ovaj proizvod da čujete sve o procesu i izazovima s kojima se susreo kao i nađete odgovore na gore navedena pitanja.
Čeka vas i mali kviz na kraju, a pobjednika i nagrada!
10:30 - 12:00
Kako implementirati Blockchain u JavaScriptu od nule
O Blockchainu se u posljednjih desetak godina govori kao o revolucionarnoj ideji koja zbog svoje mogućnosti primjene može ući u bilo koji segment našeg života. Za Bitcoin i neke osnovne koncepte i pojmove smo svi čuli pa ćemo ih pokušati objasniti i staviti u kontekst tako što ćemo izraditi jednostavan Blockhain od nule u Javasciptu.
Za ovu radionicu ne treba ti nikakvo predznanje, samo dobra volje i želja za učenjem.
Predavač – Ivan Rimac – CIO i suosnivač Barragea.
12:00 - 13:30
Kako pripremiti dobar pitch
S obzirom na brzi tempo rada i života, sve češće se susrećemo s kratkim oblicima prezentacija, tj. pitchevima. Kako bismo što uspješnije odgovorili na navedene izazove modernog poslovanja, cilj radionice je sudionike potaknuti na razmišljanje o tome koje vještine su im potrebne za ostvarenje uspješnog pitcha.
U suradnji s predstavnicima L’Oréala, na radionici će se dobiti odgovor na pitanje po čemu se pitch razlikuje od klasične prezentacije te kako se kvalitetno za njega pripremiti. Dodatno, ponuditi će se praktični savjeti o tome kako pristupiti pripremi i imati prilike postaviti svoja pitanja.
Voditeljica radionice: Ines Oštrić
12:00 - 13:30
Uvod u embedded svijet uz Arduino i ESP8266
Često čuješ riječi „embedded“ i „Arduino“, ali ti nitko nije objasnio što one točno znače? Požuri i pošalji nam prijavu za radionicu kako bismo zajedno pronašli odgovore na tvoja pitanja 🙂
Uz pomoć interaktivnih zadataka moći ćeš provjeriti kako se embedded i Arduino primjenjuju u praksi i testirati svoje znanje rješavajući pitanja u zabavnom kvizu. Kroz radionicu ćemo ti ispričati na koji način već 17 godina aktivno sudjelujemo u embedded svijetu i predstaviti ti svoja rješenja zahvaljujući kojima smo postali dijelom uspješne globalne tehnološke priče.
Nakon radionice, nastavit ćemo druženje u MOBILISIS Chill Corneru u „Rupi“ i dodijeliti nagrade svim sudionicima za uspješno snalaženje s mozgalicama i Arduinom 🙂
Voditelj radionice: Nikola Horvat
Vidimo se!
13:30 - 15:00
NFT Mystery Boxes
- Što su NFT-ovi i kako se rade?
- Mintanje NFT-ova?
- Stakanje NFT-ova i passivni prihodi?
- Custodial vs. Non-Custodial, koja je razlika?
- Popularni NFT projekti?
- Kako napraviti svoj vlastiti NFT?
Dođi i saznaj odgovore na ova pitanja 🙂
13:30 - 15:00
Od studenta do inženjera – kako pronaći svoj prvi posao u IT-u?
- Kako izgleda razgovor za posao u Infobipu?
- Kako napisati dobru prijavu?
- Što mogu raditi van fakulteta da poboljšam svoje šanse za zaposlenje?
- Gdje pronaći priliku za internship?
Kroz ovu interaktivnu radionicu želimo vam dati odgovore na ova, ali i mnoga druga pitanja te vam pokazati da put do vašeg prvog zaposlenja ne mora biti trnovit i stresan. Želimo vam dati konkretne smjernice i primjere iz prakse koji će vam olakšati selekcijski proces i dati bolji uvid u to kako izgleda posao inženjera u Infobipu.
Proći ćemo korake od pisanja vašeg prvog CV-a, kako se najbolje pripremiti za razgovor, simulirat ćemo jedan razgovor za posao te što napraviti nakon što je razgovor završio. Pridružite nam se i saznajte kako možete rasturiti svoj prvi razgovor za posao i doći do svog posla iz snova!
13:30 - 15:00
Najbolje eCommerce prakse u domeni optimizacije za internet tražilice te conversion rate optimizacije
Radionica će obuhvatiti prezentaciju tehnika analize i najboljih praksi za bolje pozicioniranje na Google tražilici, kako pozicionirati web stranicu čim više u rezultatima pretrage na konkurentne ključne riječi te ranking faktore koji utječu na SEO i organsko pozicioniranje.
S aspekta conversion rate optimizacije analizirat ćemo performans web shopa, počevši od navigacije, prezentacije proizvoda i usluga te njihovog filtriranja i pretrage, nastavivši s optimizacijom checkout procesa i praćenjem ciljeva. U planu je provedba interaktivne analize web shopa unutar koje će studenti odabrati primjer eCommerce shopa iz prakse te prema najboljim praksama proći kroz pripremljenu check listu i istaknuti nedostatke te predložiti prijedloge za poboljšanja na primjeru.
9:00 - 10:00
Pitch poslodavaca
Sudionici:
- Agency04
- BORM INFORMATIKA d.o.o.
- ClearPeaks
- dSPACE
- Ernst&Young
- Factory
- Intis d.o.o.
- LPT d.o.o.
- minus5
- PLIVA Hrvatska d.o.o.
- Privredna banka Zagreb d.d.
10:00 - 15:00
Karijerni špancir
Sudionici:
- Agency04
- BORM INFORMATIKA d.o.o.
- ClearPeaks
- dSPACE
- Ernst&Young
- Factory
- Fakultet organizacije i informatike
- Intis d.o.o.
- LPT d.o.o.
- minus5
- PLIVA Hrvatska d.o.o.
- Privredna banka Zagreb d.d.
- SofaScore
- Njuškalo Technology d.o.o.
9:00 - 10:30
Enterprise process automation for Industry 4.0
In this workshop, we will learn how custom business processes can be automated. In a customer scenario, we will analyze together the potential unlocked by modern ERP software solutions that tightly integrate with a customer’s process workflows.
Experience the role of a project software developer for 90 minutes.
What we will do:
- A short introduction to production-focused ERP systems
- Outlining the customer’s scenario and analyzing the goal
- Discuss in the plenum the potential solutions to achieve the goal (which in itself is a typical process in our job as software engineers)
- Discuss the selected solution to be implemented during this workshop
- Implement the solution (with help of the given prepared framework) in Python – can be done individually or in pairs of two
Base knowledge of the Python programming language and web development will be of advantage (but is not a requirement) for this workshop.
There will be a follow-up event in a later week at the Makerspace of Varazdin’s Technopark where you can win a chocolatey prize.
This workshop will be held in English with a short introduction in Croatian. It will be led by Damir Vragovic, CEO of Borm-Informatika d.o.o. headquartered in the Technopark Varazdin, and Reto Conconi, CTO of Borm-Informatika AG, Switzerland.
9:00 - 10:30
ITTA – IT Teva Academy: prikaz projekta
Tijekom radionice upoznat ćemo sudionike s programom ITTA – IT Teva Academy – razvoj internih talenata i karijerni put u farmaceutskoj industriji.
Potreba za razvojem internih talenata za različita IT područja u farmaceutskoj industriji dovela je do razvoja sveobuhvatnog programa ITTA, u koji se uključuju studenti završnih godina studija ili netom diplomirani zaposlenici u našem IT-u.
Cilj ovog programa je razviti interne talente za brojna područja u kojima je IT uključen u farmaceutsku industriju i u bliskom je partnerstvu s različitim poslovnim jedinicama.
10:30 - 12:00
Hands-on Open Data analysis with Power BI
During the workshop we will experience a little piece of what a real-world data analyst does.
You will build a dashboard to analyse employment rate of recent graduates in the EU, with the guidance of ClearPeaks experts.
Follow the main steps and understand the best practices that you can apply in every data project such as:
- Get, import, and transform data from a variety of sources.
- Define business rules and KPIs.
- Explore data with powerful visualization tools.
- Build stunning reports and share them.
Come join us and develop a functional dashboard in a complete “Hand-on” session done in Microsoft Power BI (no previous experience required).
10:30 - 12:00
Formatiranje API responsea: Što napraviti da te drugi developeri manje mrze?
Predavanje će budućim developerima ukazati na najčešće greške i olakšati proces izrade API-ja. Proći će se ukratko što je API, a zatim staviti naglasak na REST API i formatiranje samog response-a.
Za demo prikaz koristit će se PHP framework Laravel i Postman. Kroz primjere će se proći dobre i loše prakse te pokazati kako ujednačiti response u cijeloj aplikaciji.
12:00 - 13:30
Crtanjem do boljeg koda
“Victorious warriors win first and then go to war, while defeated warriors go to war first and then seek to win.”
Svaki problem pred kojim se nađete će imati kontekst jedinstven samo njemu čiji detalji i zaskočice nisu unaprijed jasni i vidljivi. Koliko puta ste krenuli u rješavanje, došli “do pola” i onda otkrili neke nove detalje koji zahtijevaju promjenu vašeg originalnog plana?
Na ovoj radionici ćemo se baviti misaono-vizualnom igrom i crtanjem uz pomoć UTM dijagrama koja otkriva takva iznenađenja prije nego krenete u izradu rješenja. Vježbat ćemo kako pobijediti prije nego krenete u bitku.
Voditelj: Robert Šorn, direktor arhitekture
12:00 - 13:30
Programiranje IoT proizvoda u teoriji i praksi
Zanima te kako funkcionira IoT platforma u stvarnom svijetu? Osim upoznavanja s pojmom IoT-a u ovom workshopu prikazujemo kako funkcionira stvarni IoT proizvod na primjeru automatizirane retail industrije (Aparati za kavu, vending mašine, self-service shops…). Nećemo se samo zadržati na teoriji, već ćete imati priliku i za praksu, tj. programiranjem uspostaviti mrežnu komunikaciju s vending mašinom te čak i upravljati njezinim radom. Računala i sva oprema bit će osigurana. Za sudjelovanje je potrebno početničko znanje programiranja (Python).
Voditelj radionice: Zolik Nemet, Development Team Lead
Zolik je bivši FERovac, Python/Java developer s 8 godina iskustva. Zadnje 4 godine je i Python Team Lead u Televendu (INTIS), team broji čak 14 ljudi. Voli rješavati tehničke probleme, rad u timu i stvaranje proizvoda.
13:30 - 15:00
3 godine od uvođenja PSD2 regulative i OpenBankinga – gdje smo danas
Na radionici ćete saznati osnovne informacije o otvorenom bankarstvu (OpenBanking) koji podrazumijeva strukturirano dijeljenje podataka klijenata koje je propisano PSD2 regulativom. Dotaknut ćemo se PSD2 implementacije i njegove primjene te objasniti što se događa s nalogom za plaćanje koji je upućen preko PSD2 ili bilo kojeg drugog direktnog kanala banke.
Otkrit ćemo kakav je pogled na koncept OpenBankinga sa stanovišta banaka, a kakav sa stanovišta trećih strana (“Fintech”i inovatori). Poseban naglasak biti će na izazovima s kojima se razvojni timovi susreću kod razvoja integracija s ostalim bankama.
Predavači: Tomislav Premuž i Nikola Švenda
9:00 - 10:00
Pitch poslodavaca
Sudionici:
- ALFATEC group
- APIS IT
- Erste&Steiermärkische Bank d.d.
- Gideon
- Infinum
- Konzum
- Photomath
- Speck
- Undabot d.o.o.
- VERSO ALTIMA d.o.o.
10:00 - 15:00
Karijerni špancir
Sudionici:
- ALFATEC group
- APIS IT
- Erste&Steiermärkische Bank d.d.
- Fakultet organizacije i informatike
- Gideon
- Hrvatska Lutrija d.o.o.
- Infinum
- Infodesign d.o.o.
- Konzum
- NTH Mobile
- Photomath
- Speck
- Undabot d.o.o.
- VERSO ALTIMA d.o.o.
- Zagrebačka banka d.d.
9:00 - 10:30
Od sirovih podataka do poslovno korisnog znanja
Zanima te obrada i vizualizacija podataka te interpretacija dobivenih informacija u kontekstu poslovanja?
Saznaj kako se od velike količine podataka donose poslovne odluke i pridruži se radionici koja će te upoznati sa Microsoft Power BI alatom, njegovim rješenjima za obradu i vizualizaciju podataka poslovne inteligencije. Otkrij i kako stvoriti korisne informacije iz podataka pomoću programskog jezika Python te kako interpretirati i prezentirati kao poslovno korisno znanje za unaprjeđenje poslovanja.
9:00 - 10:30
Međunarodna razmjena podataka u svrhu sprječavanja pranja novca i utaje poreza
Radionica će se sastojati od dva dijela.
U prvom dijelu radionice predstaviti će se generalna slika poslovne analize te uloge poslovnih analitičara u APIS-u.
Nakon toga krenut će se na upoznavanje s procesima porezne uprave. Porezna uprava predstavlja jedinstvenu i samostalnu upravnu organizaciju u sastavu Ministarstva čija je temeljna zadaća primjena i nadzor primjene poreznih propisa i propisa o prikupljanju doprinosa. Porezna uprava prikuplja i obrađuje podatke putem jedinstvenog informacijskog sustava čijom analizom se detektiraju radnje koje upućuju na pranje novca i utaju poreza.
Naposljetku, studenti će dobiti zadatak osmisliti način detekcije pranja novca i utaje poreza povezivanjem postojećih poreznih sustava te izraditi specifikaciju korisničkih zahtjeva.
10:30 - 12:00
Što analiziraju Poslovni analitičari?
U prvom dijelu radionice želimo s vama podijeliti iskustva vezana uz našu kompaniju, naše timove poslovnih analitičara, znanja i vještine koje stječemo kroz razvoj karijere te ćemo kroz svoje izlaganje odgovoriti na pitanja:
- Koja je uloga poslovnog analitičara u IT-u?
- Zašto je razumijevanje poslovnih procesa najvažnije?
- Kakva je kompleksnost Konzumovog sustava?
- Kako je proveden projekt “Pay with crypto”?
U drugom dijelu radionice imat ćete priliku kroz nekoliko konkretnih zadataka na primjeru iz prakse, iskusiti što znači biti poslovni analitičar.
10:30 - 12:00
Upravljanje projektima iz perspektive IT agencije
Speck je, prema Deloitte-u, jedna od najbrže rastućih IT agencija u Europi. Uz rad s američkim, europskim, hrvatskim i drugim klijentima, Speck samostalno razvija i vlastiti proizvod koji kandidatima u autoškolama olakšava proces učenja prometnih propisa. Kaja Pavlinić, Product Manager u Specku, koja je ujedno i porijeklom iz Varaždina, ispričat će kako se razlikuje vođenje klijentskih projekata od vođenja razvoja vlastitog proizvoda, zašto je u Specku sve veći naglasak na product managementu, ali i koje su to vještine koje su najbitnije za svladati za nekoga tko tek ulazi u svijet project ili product managementa.
Kroz interaktivni dio radionice, studenti će dobiti priliku iskusiti kako u praksi izgleda priprema za prvi poziv s klijentom, te će morati donijeti neke od ključnih odluka koje su i inače odgovornost Project/Product Managera.
O PREDAVAČU
Kaja Pavlinić je magistra inženjerka računarstva koja radi kao Product Manager u agenciji Speck, a ujedno je i članica alumni zajednice američkog State Departmenta, potpredsjednica Mreže mladih Hrvatske i predsjednica udruge Forum za održivi razvoj Zeleni prozor.
11:00 - 12:30
UX & Gamification 101
Dobar User Experience (UX) je neizostavan dio svake kvalitetne aplikacije. Na radionici ćemo proći osnove UX-a te primjere dobre i loše prakse u osmišljavanju aplikacija fokusirajući se na korisnika i koristeći znanja iz psihologije. Upoznat ćemo se s UX procesima od ideje do završnog dizajna na primjeru mobilne aplikacije. Rješavat ćemo UX izazove i naučiti na koji način osmisliti rješenje. Saznat ćemo više o gamifikaciji i kako nam elementi gamifikacije mogu pomoći da dodatno angažiramo korisnike za korištenje aplikacija.
Voditelji radionice: Jelena Matejić, UX/UI Designer i Iva Peršić, UX/UI Designer
Sudionici se ne trebaju posebno pripremati unaprijed. Poželjno je da se sudionici aktivno uključe sa svojim pitanjima i komentarima.
Na kraju radionice sudionici će dobiti linkove s dodatnim korisnim informacijama.
12:30 - 14:00
To agile, or not to agile?
Pridružite nam se na putu na kojem ćemo krenuti u agilni svijet od samih početaka kroz Lean i Kanban, naučiti što znači biti agilan i zašto bismo trebali biti agilni, vidjeti na primjeru malog tima kako možemo biti agilni koristeći Scrum te u konačnici završiti u svijetu mega-projekata i mega-korporacija.
Što ćemo proći na radionici?
- Osnove agilnog pristupa
- Zašto se treba agilizirati
- Tko bi se trebao agilizirati
- Kako se agilizirati (Scrum, Kanban)
- Pregled različitih pristupa agilnoj transformaciji i skaliranju agilizacije u velikoj organizaciji (SAFe, LeSS, Nexus, Spotify…)
Na kraju ćemo porazgovarati o tome kako agilni put izgleda u praksi te na koje sve načine vi možete krenuti na taj put u svojoj karijeri u roli poslovnog analitičara, programera, DevOps inženjera ili možda Scrum Mastera…
Vaš vodič na tom putu biti će Dubravko Gabela, Lead Agile Coach, a koji je držao radionicu 2020. godine na Tjednu karijera i osvojio nagradu za najbolju radionicu!
13:00 - 14:30
Nastali u 90 minuta
Sat i pol vremena dovoljno je za pogledati (ili odigrati) nogometnu utakmicu, dobar film ili prošpancirati po staroj jezgri Varaždina i pojesti klipić. No znaš li da u tih 90 minuta možeš riješiti i dio slagalice koja čini cjelovito rješenje za pametni grad? Okušaj se u izradi dijela smart city aplikacije i pokaži kako bi ti riješio probleme s parkingom u svom gradu!
Nakon radionice znat ćeš kako funkcionira smart parking u praksi. Iz prve ruke, uz podršku mentora, izradit ćeš aplikaciju za prikupljanje i dekodiranje podataka sa senzora za parking te slanje na platformu za prikaz i analitiku. Takva rješenja danas su jedna od ključnih stavki u postavljanju pametnih gradova te daju uvid u trenutačne kapacitete i mogućnosti parkiranja na području grada. Osim toga, moći ćeš i testirati izrađeno rješenje kroz koncept mutacijskog testiranja.
Voditelj radionice: Dominik Žigrović, ima više od 5 godina iskustva u raznim sferama razvoja softvera, pri čemu je stekao znanja u mnoštvu tehnologija, pokrivajući ključne frontend i backend tehnologije. Sudjelujući na različitim vrstama projekata, od razvoja CRM-a do Smart Cityja stekao je iznimno tehničko znanje i mentorske vještine pri čemu je postao ključan dio razvojnog odjela u Verso Altimi.
14:00 - 15:30
How to kickstart your career in Web Development?
Izrada korisničkog sučelja, rad s bazama, backend razvoj, project management ili nešto drugo?
Mnogo je pitanja i nedoumica u trenutku kada se treba odabrati smjer developmenta u kojem biste se htjeli dalje razvijati.
I tu nastupa ova Photomathova radionica kao prilika da se bolje upoznate s različitim aspektima razvoja software-a kako bi lakše donijeli odluku o svojoj daljnjoj karijeri.
Matija Marinović će sudionicima ove radionice pružiti uvid u to kako izgleda tipičan radni dan jednog web inženjera i predstaviti Marketplace tim u Photomathu. Taj tim razvija cijelu web platformu na kojoj se matematičari diljem svijeta (trenutno ih je preko 4000!) mogu prijaviti i zarađivati rješavajući zadatke i tako puniti Photomathovu bazu stručno pripremljenih rješenja.
Matija će demonstrirati aktualne tehnologije te istaknuti u kojim situacijama je pojedina od tih tehnologija najbolji izbor i zašto.
Sa studentima će podijeliti svoju karijernu priču – kako je od studenta FOI-a došao do pozicije Software Engineer-a u Photomathu, te dati još niz savjeta i preporuka (npr. knjiga, tutorijala i drugih materijala) za učenje koji su njemu najviše pomogli u dosadašnjem razvoju.
Pridružite nam se te saznajte (i pitajte!) sve što vas zanima o tome kako započeti karijeru u Web Developmentu!
9:00 - 10:00
Pitch poslodavaca
Sudionici:
- 2e Systems
- A1 Hrvatska d.o.o.
- CROZ
- IBM iX Croatia
- IGEA d.o.o.
- Intesa Sanpaolo International Value Services
- KING ICT
- Lemax
- Omega software d.o.o.
- OSIR-ERPIS
- Poslovna inteligencija
- TIS Grupa
- Zero Molecule
10:00 - 15:00
Karijerni špancir
Sudionici:
- 2e Systems
- A1 Hrvatska d.o.o.
- CROZ
- Emil Frey Digital d.o.o.
- Fakultet organizacije i informatike
- IBM iX Croatia
- IGEA d.o.o.
- Intesa Sanpaolo International Value Services
- KING ICT
- Lemax
- Omega software d.o.o.
- OSIR-ERPIS
- Poslovna inteligencija
- Q agency (online) – obavezna prijava za termin razgovora na: https://cpsrkapp.foi.hr/activity/122
- Zero Molecule
10:00 - 11:30
Cypress – automatizirano testiranje web aplikacija
Jeste li se ikad zapitali kako unaprijediti proces testiranja, tj. “dosadno” (ručno) testiranje učiniti zabavnim, a istovremeno isporuku poslovnog rješenja korisniku podići na višu razinu?
Na interaktivnoj radionici imat ćete priliku saznati nešto više o automatiziranom testiranju software-a kroz primjenu sve popularnijeg alata – Cypress.
10:00 - 11:30
React – refactoring the official tutorial
Naš React tim u Q agencyju ne prestaje rasti – zato smo zaključili da bi za ovogodišnji Tjedan karijera trebali pripremiti radionicu baš iz Reacta. Ako te on zanima, možeš čuti što imamo za reći i vjerojatno naučiti nešto novo. Dođi!
Jesi li ikada rješavao/la Tic Tac Toe tutorial na Reactovoj official web stranici? Ako nisi – najbolje bi bilo da ga rješiš, prijaviš se na radionicu i saznaš kako na temelju toga napraviti transformaciju iz class-based u funkcionalne komponente uz dodavanje TypeScripta.
Dok ćemo se baviti osnovnim konceptima Reacta, kao što su props, state, hook i context, istovremeno ćemo prolaziti kako ih na pravi način utilizirati da bi maksimizirali reusablility, te da aplikacija jednostavno skalira za buduće potrebe. Drugim riječima, pripremili smo interaktivnu radionicu s puno konkretnih primjera.
Ako želiš saznati što ti možeš bolje, uz radionicu nudimo i personaliziranu povratnu informaciju, odnosno code review naših React Developera na opcionalni zadatak koji možeš riješiti poslije radionice.
Napomena: Najviše koristi od same radionice imat će sudionici s osnovnim znanjem Reacta i Typescripta.
Radionicu će voditi naš Nikola Vranešić koji ima višegodišne iskustvo vođenja JavaScript timova u Q-u, a trenutno je na poziciji Department Managera. Nikolu možeš bolje upoznati kroz video na sljedećem linku: https://www.youtube.com/watch?v=HxTzeVcPrhw&t=34s
10:00 - 11:30
Moderne web aplikacije bez JavaScripta
Jeste li znali da se danas može napraviti web aplikacije bez JavaScripta?
Uz Blazor i C# moguće je napraviti interaktivnu modernu web aplikaciju koja oduzima dah.
Na radionici “Moderne web aplikacije bez JavaScripta” obradit će se teoretski i praktični dio. U teoretskom dijelu će se objasniti mogućnosti Blazor SPA frameworka te u praktičnom dijelu će se izraditi jednostavna web aplikacija s mogućnostima pregleda, kreiranja, brisanja i uređivanja sadržaja. Kroz razvoj aplikacije polaznici će steći osnovna znanja za implementaciju web aplikacije u potpunosti bez JavaScripta.
Radionica će obuhvatiti sljedeće teme:
- Blazor – SPA framework za izradu interaktivnih klijentskih aplikacija
- MudBlazor – kontrole korištene za izradu web aplikacije
- Security (dvije razine korisnika – administrator i registrirani)
- Validacija podataka
Od polaznika se očekuje osnovno predznanje iz područja C# OOP, .NET, Git, HTML5, CSS3.
11:30 - 13:00
Angular and Java web development
Prijavite se na interesantnu, zabavnu i poučnu radionicu – Web Development u Angularu i Javi!
Web aplikacije i servisi jedan su od najbitnijih sastavnih elemenata Interneta kakvog poznajemo.
Web aplikacije se uvijek sastoje od “front” dijela kojeg krajnji korisnik vidi te od “back” dijela koji u pozadini obavlja svoju čaroliju bez da je krajnji korisnik uopće svjestan toga. Iako su to dvije različite stvari, one uvijek moraju surađivati kao jedno, zato ponekad nije loše da jedna osoba radi oboje, poznato kao “Full stack”.
Na radionici Emil Frey Digitala u sklopu Tjedna karijera imat ćete priliku rješavati frontend i backend probleme na stvarnim primjerima iz industrije, a mi ćemo vam barem na kratko pokušati dočarati kako je to raditi kao developer u Emil Frey Digitalu.
Sadržaj radionice:
- Angular i Java
- UI/UX dizajn
- CRUD
- Spajanje na server
- Pozivanje endpointa
Radionica će se održati kao vrlo poučna i zabavna simulacija posla developera radeći na stvarnim izazovima u trajanju od 90 minuta.
Sudionici će imati prilike opredijeliti se na frontend ili backend stranu, a najhrabriji će moći raditi i oboje.
Na svakoj strani će se nalaziti 3 problema različite težine i broja bodova, a sudionici će morati kombinirati vremensko ograničenje i težinu zadataka kako bi skupili najviše bodova.
Nakon završetka simulacije izabire se pobjednik koji se najbolje snašao i uspio skupiti najviše bodova te ostala dva mjesta.
Napomena: Potrebno osnovno predznanje Angulara i/ili Java–e.
Nagrada neće izostati!
Voditelji radionice: Luka Garić, Martin Lacko i Marko Horvat
11:30 - 13:00
Pretvorite web stranicu u aplikaciju uz pomoć React Native
Kroz ovu radionicu htjeli bismo pokazati kako jednostavno postojeću web stranicu pretvoriti u mobilnu aplikaciju koristeći React Native framework.
Radionica će pokriti sljedeće teme:
- Što je to React Native te po čemu je sličan, a po čemu se razlikuje od React.js-a
- Zašto koristiti React Native, a ne tehnologije poput Fluttera i sličnih
- Objasniti teoriju i preduvjete (npr. responzivnost) o učitavanju web stranica unutar mobilne aplikacije putem React Native i WebView-a
- Demonstracija procesa za postojeću web stranicu
- Q&A
Radionicu će održati: Ivan Stipić
12:00 - 13:30
Oracle ERP Cloud (SaaS) i Oracle Integration Cloud (OIC)
ERP cloud je nova generacija Oracle ERP sustava koja je u ovoj generaciji postala SaaS aplikacija (Software-as-a-Service).
Oracle Integration Cloud (OIC) predstavlja platformu za povezivanje bilo koje aplikacije (iz ili van Oracle eko sustava) i izvora podataka radi automatizacije integracijskog procesa od kraja do kraja i centraliziranja upravljanja integracijama. Integracija aplikacija odvija se putem web servisa, unaprijed izgrađenim adapterima za spajanje i korištenjem alata za izradom aplikacija bez potrebe za pisanjem koda.
Poslovni slučaj 1.
Na radionici ćemo kreirati integraciju koja će se prijaviti na “evente” u ERP aplikaciji kako bi poslala relevantne informacije na daljnju obradu u mobilnu aplikaciju. Prikazat ćemo:
- Kreiranje konekcije između ERP aplikacije i OIC
- Kreiranje mobilne aplikacije koja će primati podatke iz ERP-a za daljnju obradu i analize
- Kreiranje integracijskog tijeka rada za komunkaciju između ERP i mobilne aplikacije
Poslovni slučaj 2.
Na radionici ćemo kreirati web i mobilnu aplikaciju za jednostavnu evidenciju zaposlenika s punom podrškom za web servise i spajanje na druge izvore bez kodiranja.
13:00 - 14:30
Implementing GraphQL with plain Java
Agenda:
You probably heard the GraphQL buzzword quite often. But did you ever find the time to try it yourself? This workshop will be a great opportunity to do exactly that. Together, we will build a GraphQL server in plain Java from scratch. We will take a look at GraphQL resolvers and explain nodes and edges. Once we set up the service, we’ll also create a simple client. We’ll see how to perform CRUD operations using GraphQL queries and mutations.
Learnings:
- Understand the differences between REST and GraphQL web services
- Know how to develop a GraphQL server in plain Java from scratch
- Learn how to make use of the GraphQL query format to request only the data that you need
- Be able to perform CRUD operations using GraphQL queries and mutations
13:30 - 15:00
Definition of ready and done
Oxford Learner’s dictionary definira ready kao “fully prepared for what you are going to do and able to start it immediately.”
Oxford Learner’s dictionary definira done kao “finished; completed.”
Imaju li ready i done isto značenje u svijetu razvoja softvera kao i u riječniku?
Kako znamo je li nešto spremno za rad? A kad kažemo da je nešto gotovo, je li to stvarno gotovo?
Ako te muče ova pitanja, onda je radionica Definition of ready and done pun pogodak.
Radionicu će držati: Tihana Horvat i Marija Roždijevac, CROZ-ove poslovne analitičarke
9:00 - 10:00
Pitch poslodavaca
Sudionici:
- CS Computer Systems
- DignetSoftware d.o.o.
- DREAM AGENCY d.o.o.
- Ericsson Nikola Tesla
- Haix Group
- Info3
- Končar D&ST
- Span d.d.
- Visage Technologies
- XALAX d.o.o.
10:00 - 15:00
Karijerni špancir
Sudionici:
- CETITEC
- CS Computer Systems
- DignetSoftware d.o.o.
- DREAM AGENCY d.o.o.
- Ericsson Nikola Tesla
- Fakultet organizacije i informatike
- Haix Group
- Info3
- Končar D&ST
- Sedam IT
- Span d.d.
- Visage Technologies
- XALAX d.o.o.
10:30 - 12:00
Make your own Bootstrap with React
Kombinacijom Reacta, sustava dizajna i Storybooka kreirat ćemo i objaviti vlastitu biblioteku komponenti.
Sudjelujući zajedno s nama na radionici naučit ćete:
- Kako setupirati React projekt
- Kako napisati React komponentu
- Kako setupirati Storybook
- Kako objaviti paket na npm-u
- Kako deployati Storybook
12:00 - 13:30
Flutter yourself
Ova radionica će polaznike upoznati s Flutter razvojnim okruženjem koje se koristi za razvoj atraktivnih mobilnih, web i desktop aplikacija.
U sklopu radionice usporedit će se Flutter sa sličnim alatima koji postoje na tržištu, istražit će se njegove prednosti i nedostaci. Također, pokazat će se kako mi u dreamu koristimo Flutter kao primarnu platformu za izgradnju mobilnih i web aplikacija za naše klijente. Cilj radionice jest upoznati polaznike s Flutter okruženjem te s načinom na koji Flutter olakšava svakodnevni život razvojnih inženjera i to sve iz prve ruke agencije koja se bavi Flutterom više od 4 godine.
Cilj radionice je da studenti, po završetku radionice otrče doma, upale osobno računalo i iskodiraju svoju prvu mobilnu aplikaciju… u Flutteru..
14:00 - 15:30
Vježbaj Wireshark, nauči Nmap – rasturi radionicu!
„Bez alata nema zanata!” 😊
Pridruži nam se na radionici i kroz zanimljive labove upoznaj dva važna alata s kojima ćeš se sigurno susresti ukoliko se odlučiš za security karijeru.
Analiza mrežnog prometa U svakodnevnom radu, prilikom otklanjanja problema u radu raznih IT servisa ili prevenciji incidenata, vrlo često postoji potreba da se napravi analiza mrežnog prometa kako bi se utvrdio uzrok problema i odredila najbolja strategija za uklanjanje istog. Wireshark je jedan od najčešće korištenih programa za izradu i analizu snimke mrežnog prometa.
Enumeracija i identificiranje servisa Pronalazak i identifikacija aktivnih servisa pomoću Nmap alata mapiranjem mreže. Mapiranjem mreže se podrazumijeva proučavanje fizičke povezanosti računalne mreže, a uključuje otkrivanje svojstava fizičke povezanosti i otkrivanje informacija o samom sustavu čvora mreže, pa se tako doznaju informacije o vrsti operacijskog sustava, otvorenim priključcima (port) te dostupnim servisima računala u mreži.
Predavači:
- Matija Kalamir, Security Operations Center Manager
- Ivan Kljajić, Detection and Analysis Team Leader
14:00 - 15:30
Od korisničkih zahtjeva do korisničkog sučelja
Kako izraditi moderno korisničko SaaS sučelje temeljeno na najboljem korisničkom iskustvu? – Primjena poslovne analize i Product Designa kao preduvjet implementacije FrontEnda, testiranje sučelja i isporuka te konačni feedback korisnika
Sadržaj:
- Product Design
- Što je i zašto je potreban?
- Kako primijeniti PD na projektu?
- Product Design isporuke
- Rad s poslovnim analitičarima
- Isporuke prema FE developmentu
- FE od prototipa do sučelja
- Analiza prototipa s poslovnim analitičarima
- Izrada i analiza User flow dijagrama
- Dogovor s BE-om – REST API, poslovna logika
- Početak implementacija – analiza ekrana i toka podataka
- Implementacija sučelja:
- Implementacija sučelja prema prototipu
- Implementacija poslovne logike – API dohvati, state management
- Testiranje prije isporuke
- FE
- Selenium testovi radi ispitivanja osnovnih funkcionalnosti
- Developersko testiranje funkcionalnosti i korisničkih scenarija
- Testiranje poslovne logike s analitičarima
- PD
- UX
- UI
- FE
- Isporuka korisniku
- CI/CD – kontinuirana isporuka na testnu okolinu korisnika
- Testiranje isporuke od strane korisnika
- Feedback korisnika
- FE
- Eventualni ispravci testnih scenarija
- PD
- Feedback forme (user voice, feedback loop) od korisnika
- Alati za uvid u korisničku primjenu softvera i ponašanje korisnika
- Feedback od FE developmenta (Design System updates)
- FE
Sudionici